Aktuálny čas v Dubaji:

Zaujímavosti

Dubaj patrí medzi najbezpečnejšie dovolenkové destinácie na svete

Vďaka hi-tech bezpečnostnému systému v krajine Stredného východu, Dubaj neposkytuje žiadne

dôvody na obavy, pokiaľ ide o bezpečnosť. Kriminalita je na veľmi nízkej úrovni aj vďaka vysokým trestom za malé priestupky.

Dubajské taxíky sú takmer „za babku“

Taxíky sú tým najlepším a pomerne lacným spôsobom ako cestovať po Dubaji a jeho okolí. Oficiálne taxi služby majú všetky autá nové, väčšinou sa jedná o značku Toyota Camrys slonovinovej farby. Odlišujú sa len farbou strechy, ktorá symbolizuje taxi službu, v ktorej daný vodič pôsobí.

Taxík si môžete privolať zamávaním naň na ulici. Taxík privolať k hotelu sa neoplatí, nakoľko hotely majú vlastné taxíky.

V Dubaji sa stretnete aj z tzv. neoznačenými taxíkmi, ktorých sadzby sú nižšie ako sadzby oficiálnych taxi služieb. Sadzbu si treba dohodnúť pri nástupe do vozidla, aby nedošlo k nedorozumeniam.

Guinessové rekordy

Dubaj je držiteľom asi 35 Guinessových rekordov , vrátane najväčšieho zhromaždenia ľudí s rovnakým menom, ktoré prebehlo v roku 2005, kde sa naraz stretlo 1500 Mohamedov.

Rastúce pobrežie

Dĺžka prirodzenej dubajskej pobrežnej čiary je 72 kilometrov, ale rekultivačné projekty ju predĺžili o neuveriteľných 1500 kilometrov, čo je viac ako prirodzená dĺžka pobrežnej línie celých Spojených Arabských Emirátov.

Dubai Shopping Festival

Mesiac trvajúci nákupný festival, Dubai Shopping Festival, bol založený v roku 1996. Každý rok na začiatku januára sa tejto veľkolepej udalosti zúčastní 3,2 miliónov návštevníkov.

Niečo pre dámy

V Dubaji existujú tzv. „ladies nights“. Konajú sa väčšinou v utorky, stredy a štvrtky v noci. Ženám sú ponúknuté výhody od kokteilov zadarmo až po bezplatné šampanské po celú noc.

Arabské lode

Dreveným lodiam Arabského zálivu sa hovorí dhow, čo pochádza zo svahilského slova pre loď dau. Tieto tradičné nákladné a rybárske lode dodnes často stretnete v oblasti Dubajskej zátoky.

Ibn, bin a bint

V arabčine mena bin a ibn zamenajú „syn koho“: Mohammed bin Rašíd je Mohammed, syn Rašida. Bint je „dcéra koho“.