Aktuálny čas v Dubaji:

Užitočné informácie a tipy

Názov: Spojené arabské emiráty

Štátne zriadenie: Federácia siedmych emirátov

Vznik: 2. decembra 1971

Hlavné mesto: Abu Dhabi

Rozloha: cca 83 600 km²

Počet obyvateľov: cca 9 205 651

Mena: Dirham (AED), 1 Dirham = 100 filsov

Časový posun: +3 hodiny (zimný čas), +2 hodiny (letný čas)

Jazyk:

arabčina (úradný jazyk), perzština, angličtina, hindí, urdu

KLIMATICKÉ PODMIENKY

V Spojených arabských emirátoch je tropická, suchá klíma. Celoročne tu panuje teplé počasie. Slnko svieti prevažnú časť roka a dážď býva ojedinelý v zimných mesiacoch.

Najvhodnejšími mesiacmi na návštevu emirátov je koniec októbra až začiatok mája. V tom čase sú v emirátoch ideálne teploty vzduchu a vody. Denné teploty sa šplhajú k 30 ˚C, v decembri a v januári k 25 ˚C, minimálne nočné teploty sú okolo 13 ˚C.

V letných mesiacoch (máj až október) býva naopak veľmi teplo. Najvyššie teploty sú v mesiacoch júl a augu

st, kedy teploty na poludnie dosahujú 42 ˚C až 45˚C, niekedy aj viac. Neochladíte sa ani v noci, kedy býva cez 30˚C. V tomto období je aj najvyššia vlhkosť vzduchu, ktorá v lete dosahuje takmer 100%. Tá spôsobuje, že pocitová teplota je minimálne o 10-15˚C vyššia.

CESTOVNÉ DOKLADY A VÍZA

S účinnosťou od 22.03.2014 platí pre pobyt občanov SR v SAE bezvízový styk, tzv. “Visa on arrival” obdržíte po príchode do krajiny bezplatne pred pasovou kontrolou na letisku. Podmienkou pre vstup do krajiny je platný pas najmenej 6 mesiacov po návrate. Pas by nemal obsahovať vstupnú alebo výstupnú pečiatku štátu Izrael. Turistické vízum je platné 30 dní od dňa vstupu na územie Emirátov. Zrušená vízová povinnosť sa vzťahuje aj na ďalších 12 európskych krajín – Poľsko, Slovinsko, Česká republika, Litva, Maďarsko, Lotyšsko, Estónsko, Malta, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko.

VÝBER POBYTOVEJ DAŇE

Od konca marca 2014 sa v dubajských hoteloch začína vyberať tzv. Pobytová tax, ktorá predstavuje miestnu daň k cene za pobyt. Poplatok za noc bude maximálne 20 dirhamov ( 5,5 dolárov) a vyberá sa na mieste.

PENIAZE

Oficiálnou menou v Spojených arabských emirátoch je 1 Dirham (AED), ktorý sa delí na 100 filsov. Dirham je pevne naviazaný na americký dolár, 1USD = 3,673AED. To znamená, že jedno euro je približne 5,095 AED. Hoci v SAE sa dá platiť v eurách a dolároch, vždy je dobre mať menšie množstvo dirhamov v hotovosti na taxík alebo „bakšiš“.

Výmenu valút je možné uskutočniť bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Najvýhodnejší kurz je v bankách.

Akceptované sú medzinárodné platobné a kreditné karty (napr. American Express, MasterCard, Diner Club, Visa) nie však Visa Electron. Pri zjednávaní zliav je výhodnejšie platiť v dirhamoch a v hotovosti.

DOPRAVA PO DUBAJI

Väčšina hotelov zabezpečuje bezplatnú kyvadlovú dopravu pre svojich klientov do centra Dubaja a späť.

Mestská hromadná doprava

Ak sa rozhodnete využiť mestskú hromadnú dopravu musíte si zakúpiť Nol kartu. Kartu je možné zakúpiť na staniciach metra, autobusových zastávkach, v obchodoch a bankách. Môžete si vybrať zo štyroch typov kariet. Pre turistov je najvhodnejší červený alebo strieborný typ.

Autobusová doprava nie je pre turistov veľmi vhodná, aj keď je veľmi lacná. Cena 1 jazdy je cca 1–2 Dhs.

Sieť metra pozostáva z dvoch liniek: Red and Green Line. Jeho najväčšia časť, z celkovej dĺžky 52 km, funguje nad zemou a v starej časti Dubaja zas pod zemou. Všetky zastávky a vlaky sú plne klimatizované. Medzi zastávkami metra a dôležitými miestami funguje kyvadlová autobusová doprava. Cena jednej jazdy je 2 Dhs – 6,5 Dhs, v závislosti od vzdialenosti. Mapu metra si môžete stiahnuť tu. (http://www.godubai.com/dubaimetro/dubaimetromapswf.html)

TAXI

Veľmi dostupná je doprava taxíkmi s prijateľnými cenovými reláciami. Taxík si môžete privolať zamávaním naň na ulici. Taxík privolať k hotelu sa neoplatí, nakoľko hotely majú vlastné taxíky. V Dubaji sa stretnete aj z tzv. neoznačenými taxíkmi, ktorých sadzby sú nižšie ako sadzby oficiálnych taxi služieb. Sadzbu si treba dohodnúť pri nástupe do vozidla, aby nedošlo k nedorozumeniam. Orientačné ceny – pristavenie 3 Dhs a 1 km 1,7 Dhs.

NÁBOŽENSTVO

Oficiálnym náboženstvom v SAE je Islam, ktorý síce nie je až v takej striktnej forme ako v okolitých oblastiach, no netreba zabúdať na rešpektovanie miestnych zvyklostí:

 • nekritizovať vieru a vládu

 • konzumácia alkoholických nápojov na verejnosti je zakázaná

 • ilegálne sú prejavy homosexuality na verejnosti

 • plážové oblečenie je akceptované na plážach a v hoteloch. Hoci letné oblečenie je vhodné pre návštevníkov počas celého roka, mimo rezortu je potrebné sa patrične zahaliť. Nudizmus je zakázaný!

 • víkend v SAE je v piatok a sobotu, pričom za hlavný modlitebný deň je považovaný piatok.

RAMADÁN

Podľa islamského lunárneho kalendára je ramadán deviatym mesiacom v roku. Tradícia hovorí, že v tomto mesiaci boli prorokovi Mohamedovi zjavené prvé verše Koránu, ktorá je posvätnou knihou Islamu. Saúm – pôst počas ramadánu je jedným z 5 –tich pilierov Islamu. Moslim je povinný počas denných hodín zdržať sa akéhokoľvek jedenia, pitia, fajčenia alebo súlože. Pretože islamský lunárny kalendár je o 11 až 12 dní kratší oproti slnečnému roku, je Ramadán pohyblivý voči ročným obdobiam a trvá 30 dní.

Rok 2014: 28.6 2014 – 27.7.2014

Rok 2015: 18.6.2015 – 17.7.2015

Pracovná doba a praktický verejný život sa prispôsobuje zvláštnemu rytmu, tak aby si veriaci mohli cez deň odpočinúť. V noci mestské centrá žijú rušným životom. Sú predĺžené otváracie hodiny v obchodných centrách a reštauráciách.

Pre všetkých, v Spojených arabských emirátoch, v priebehu ramadánu, je zakázané:

 • jesť na verejných miestach medzi západom a východom slnka, aj žuvačky

 • piť (ani vodu), alebo fajčenie na verejných miestach medzi západom a východom slnka

 • piť alkohol počas dňa, a to aj v hotelovom bare (toto pravidlo má tendenciu sa meniť v niektorých oblastiach Dubaja)

 • počúvať hlasnú hudbu na verejnosti

PLÁŽE

Dubaj má dlhé a malebné pobrežie posiate čistými a krásne bielymi piesočnatými plážami. Mäkký piesok, teplá a krištáľovo čistá voda, a po celý rok slniečko. Pláže a plážové parky v Dubaji ponúkajú dobré prostredie pre relaxáciu, opaľovanie a chôdzu, alebo aktívnejší oddych v podobe vodných športových aktivít, ako plážový volejbal, plávanie, surfovanie, plachtenie, kite surfing, paragliding a vodné lyžovanie.

Nájdete tu 3 druhy pláží:

Súkromné hotelové

 • súčasťou hotelových rezortov, ktoré sú prístupné len hotelovým hosťom alebo hosťom mestských hotelov na základe zmluvy

 • Vstup: cca 100- 150 dirhamov

Verejné platené

 • využívajú hostia mestských hotelov, hotely zabezpečujú transfer na pláž a späť zdarma

 • poskytované reštauračné služby

 • Vstup: cca 5 dirhamov osoba/deň

Verejné neplatené

 • prístupné zdarma, obmedzený plážový servis a občerstvenie

STRAVOVANIE A NÁPOJE

V Dubaji nájdete najväčšie delikatesy európskych, ázijských a samozrejme arabských kuchýň. Okrem reštaurácií svetových kuchýň, nájdete tu fastfoody svetových reťazcov ako Subway, McDonalds alebo supermarkety Carrefour. V obchodoch sú etikety v angličtine.

Ceny jedál sú vo všeobecnosti skôr nižšie keď nepočítame najluxusnejšie reštaurácie ako napríklad v hoteli Burj Al Arab. Cudzincom je povolená konzumácia alkoholu v hoteloch a reštauráciách, ktoré majú licenciu.

Voda z vodovodu je síce pitná, no nie veľmi kvalitná, čo sa týka chuti. Má mierne slanú chuť.

TELEFONOVANIE

Slovenskí mobilní operátori majú podpísané roamingové zmluvy okrem O2, ktoré nemá roamingové krytie v emirátoch.

Miestne telefonické hovory z pevnej linky na pevnú linku sú v rámci jedného emirátu zadarmo. Hovory do cudziny sa platia. Telefonovanie z hotelu je okrem miestnych hovorov pomerne drahé. Odporúčame využívať telefónne automaty alebo zakúpiť si arabskú sim kartu. Telefónne karty je možné zakúpiť v hodnote 30 – 45 dirhamov.

Dôležité telefónne čísla v Dubaji

Medzinárodná predvoľba Spojených arabských emirátov a Dubaja: +971

Záchranka a polícia: 999

Poruchy elektriky, vody a kanalizácie: 991

Hasiči: 997

PRIPOJENIE K INTERNETU

Väčšina hotelov ponúka služby internetu. Závisí na hotely či túto službu ponuka zadarmo, za poplatok alebo len na recepcii. V nákupných centrách je možnosť pripojiť sa k verejnému wifi, no často krát sa vyžaduje registrácia. V SAE existujú aj internetové kaviarne.

ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY

V SAE sa používajú zásuvky s troma kolíkmi, ktoré sú bežné vo Veľkej Británii. Do kufra si nezabudnite pribaliť adaptér, prípadne si ho môžete kúpiť, resp. požičať na recepcii hotela. Niektoré nabíjačky je možné zapojiť do elektrickej siete bez adaptéru. Napätie je 220 V.

SUVENÍRY

Z vašej dovolenky si môžete doniesť množstvo štýlových suvenírov. Takmer každý arab chodí oblečení v tradičnom bielom obleku, ktorému sa hovorí dishdasha. Ženy nosia najčastejšie čierne šaty, tzv. abaja. Ide o typický suvenír z cesty do Dubaja. Ďalším typickým darčekom je sklenená váza s niekoľkofarebným pieskom, vodná fajka a rôzne príchute tabaku, alebo kvalitné korenie, ktoré kúpite „za babku“.

Suveníry sa oplatí kupovať na trhoch, kde ceny po zjednaní môžu byť omnoho prijateľnejšie ako ceny suvenírov pri atrakciách.

AKO SA DOROZUMIEŤ

Úradnou rečou v celých Spojených arabských emirátoch je arabčina, avšak prevažná väčšina obyvateľov bez problémov hovorí po anglicky. Rovnako tak nápisy na obchodoch alebo hlásenia v metre sú v arabčine a zároveň v angličtine.

 ZASTUPITEĽSKÝ ÚRAD PRE SAE

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Káhire.

Zastupiteľský úrad SR v Egypte

Embassy of the Slovak republic

3.Adel Hussein Rostom, Dokki, Giza

Cairo, Arab Republic of Egypt

Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901

Mobil: +20-122171845 Fax: +20-2 / 3355810

E-mail: zukahira@tedata.net.eg