Aktuálny čas v Dubaji:

Dubaj

Dubaj je vo svete skutočným unikátom, ktorý neprestáva prekvapovať.

Toto kozmopolitné mesto je domovom veľkej väčšiny z 2,2 milióna obyvateľov tohto emirátu.

Tunajšie podnebie a pláže uspokojujú základné požiadavky na tradičnú dovolenku – slnečné lúče a jemný piesok. Okrem tradičných arabských trhov a Dubajskej zátoky to však bolo to jediné, čo v minulosti Dubaj vedel turistom ponúknuť.

Behom iba štyroch dekád sa mesto premenilo zo skromného arabského obchodného mestečka v jednu z najvyhľadávanejších turistických a svetovo známych destinácií. Rozvoj mesta bol prudký a chvíľami bezhlavý, dnes však Dubaj predstavuje jednu z najväčších urbanistických oblastí sveta 21. storočia s mnohými futuristickými stavbami a modernými mrakodrapmi, do neba sa týčiaca Burj Khalifacez vežičky na Sheikh Zayed Road až tajomný Burj al Arab s typickou siluetou v tvare lodnej plachty.

Boli vybudované špičkové nákupné centrá a dubajská púšť bola povýšená na „safari“. Dnes je tu veľký počet miest, ktoré stojí za to navštíviť spolu s prepychovými rezortmi, ako Al Qasr v Madinat Jumeirah alebo One & Only Royal Mirage, ktoré plne uspokojujú túžbu návštevníkov.

Najstarší dnešní obyvatelia si ešte pamätajú dobu, kedy Dubaj tvorili tri osady – Shindagha, Bur Dubai a Deira s príbytkami z hlinených tehál a koralových kameňov vybudované okolo ústia 15 km dlhého kanála. V priebehu 20. storočia sa premenili v moderné veľkomesto, ktoré dnes zahŕňa jednu vzdialenú rybársku dedinku Jumeira. Nájdete tu tradičnú atmosféru v historickom centre mesta, či sú to už trhy v štvrti Deira, veterné veže v štvrti Bastakiya a Shidagha alebo pôvodné vodné taxíky abra, ktoré dnes prevážajú turistov cez Dubajskú zátoku.