Aktuálny čas v Dubaji:

Abu Dabi

Emirát Abu Dhabi je najväčší a najvýznamnejší emirát v SAE, ktorý je vzdialený od Dubaja 160 km,

čo predstavuje približne dvojhodinovú cestu autom po pobreží. Vládcom emirátu je od roku 2004

šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan, ktorý je zároveň aj prezidentom SAE. Územie emirátu tvorí väčšinou púšť, v ktorej sa nachádzajú dve najvýznamnejšie oázy Al Ain, kde sa narodil šejk Zayed a Liwa, kde majú korene vládnuce rody z Abu Dhabi a Dubaja.

Samotné hlavné mesto s rovnomenným názvom emirátu Abu Dhabi je výstavným hlavným mestom celých Spojených arabských emirátov. Preklad názvu „Abu Dhabi“ znamená „otec gazely“. Mesto je známe aj pod prívlastkom „kvetinové“, a to kvôli veľkým plochám zelene a kvetinovým záhonom doplnených početnými fontánami. Leží na ostrove, ktorého brehy obmývajú vody Perzského zálivu na východe krajiny. Mesto sa pýši veľkými záhradami, parkami, zeleňou, ktorá lemuje všetky ulice a cesty, sofistikovanými výškovými budovami, medzinárodnými luxusnými reťazcami a opulentnými nákupnými centrami.

Nachádza sa tu niekoľko príjemných pláži, luxusné hotely a turistické atrakcie, ktoré stoja za návštevu. Za návštevu stojí prehliadka obrovskej mešity Sheikh Zayed Mosque, ktorá predstavuje jedno z najväčších a najviac zdobených miest pre bohoslužby na svete. Starobylá pevnosť Qasr al Hosn a priľahlé centrum umenia a vzdelania Cultural Foundation sú v centre mesta zaujímavými atrakciami plnými nezabudnuteľných zážitkov. V meste sa nachádza trh Central Market navrhnutý v postmodernom duchu architektom Normanom Fosterom. Z ďalších tradičných atrakcií možno spomenúť dedinu kultúrneho dedičstva Emirates Heritage Village alebo miesto výroby tradičných lodí dhow, Al Bateen Dhow Yard. Rušno býva taktiež na okraji mesta v Yas Island, kde sa každoročne konajú preteky Formule 1 – Abu Dabi F1 Grand Prix. Ďalej sa tu nachádza zábavný park Ferrari World Theme Park, najrýchlejšia horská dráha na svete, niekoľko luxusných hotelov, reštaurácií a barov. Skvelým zážitkom môže byť aj vyhliadkový let vrtuľníkom ponad arabskú metropolu.